Czym jest autyzm, jakie są jego odmiany i jak się objawia?

Autyzm w obecnych czasach jest diagnozowany znacznie częściej niż kiedyś. Czym jest autyzm? Jest to zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. U każdego człowieka objawy autyzmu są różne i ujawniają się przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Charakterystyczne cechy autyzmu to:
1. Nieprawidłowości w interakcjach społecznych. Dziecko nie rozpoznaje twarzy, unika kontaktu wzrokowego, nie dzieli się emocjami.
2. Nieprawidłowości w komunikacji. Nie gaworzy, nie rozwija się mowa. Występuje brak porozumienia gestami oraz nie wykonuje poleceń.
3. Pewne wzorce zachowań, aktywności i zainteresowań. Mały człowiek upatruje sobie jeden rodzaj zabawy, np. cały czas buduje wieżę z klocków, a gdy mu ktoś przeszkodzi silnie się denerwuje. Wykonuje przez długi czas jedną czynność, np. kręci się w kółko.
Odmiany autyzmu, to:
– dziecięcy, atypowy
– wysokofunkcjonujący
– zespół Aspergera
Co to jest zespół aspergera? Jest to spektrum autyzmu o łagodniejszym charakterze. Choroba diagnozowana jest później niż w przypadku autyzmu, bo między 3-6 rokiem życia. Objawia się w podobny sposób. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:
1. Kłopoty z komunikowaniem się.
2. Zaburzenia mowy.
3. Brak empatii.
4. Trudności w zawieraniu przyjaźni.
5. Schematyczne wykonywanie czynności.
6. Nietypowe i ograniczone do jednej dziedziny zainteresowania.
U osób dorosłych trudno rozpoznać ten rodzaj zaburzenia. Zazwyczaj tacy ludzie po prostu brani są za ekscentryków, osoby zajmujące się sobą.

http://www.alebutik.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUnia personalna
Następny artykułCałujemy malinowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here