Fotowoltaika co to jest?

Fotowoltaika https://suncrew.pl/ co to jest to pytanie, które często pada przy rozmowie na temat energetyki i oszczędności. W czasach, kiedy ceny prądu idą stale w górę, wiele osób szuka tańszych i wydajniejszych alternatyw. Czym jest więc fotowoltaika, jak działa i czy rzeczywiście można dzięki niej oszczędzić? A może jest to niepotrzebny wydatek i trend ten niedługo odejdzie w niepamięć?

Czym właściwie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to potoczne określenie instalacji fotowoltaicznej, której centralnym punktem są zamontowane zazwyczaj na dachu panele fotowoltaiczne, które pozwalają na przekształcanie energii słonecznej na elektryczną. Do tego celu nada się większość dachów, które znajdują się w niezacienionym punkcie – nie trzeba ich nawet wzmacniać. Jeśli moc elektryczna urządzeń fotowoltaicznych nie przekracza 50kw, nie trzeba nawet starać się o pozwolenie na budowę, co oszczędza czas, nerwy i pieniądze. Mogłoby się wydawać, że w Polsce, gdzie prawdziwie słonecznych miesięcy w roku nie jest zbyt dużo, tego typu instalacje nie będą miały racji bytu. Okazuje się jednak, że nawet taki stopień nasłonecznienia jest wystarczający, przez co instalacja paneli fotowoltaicznych cieszy się ogromną popularnością u naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce jest to wciąż stosunkowo rzadko wykorzystywane rozwiązanie, ale z pewnością świadomość publiczna na temat istnienia alternatywnych środków uzyskiwania energii elektrycznej jest coraz większa.

Czy da się oszczędzić, a nawet zarobić na fotowoltaice?

Jeśli cała instalacja fotowoltaiczna jest dobrze zrobiona, a panele są umieszczone w dobrze nasłonecznionym miejscu, w większości przypadków fotowoltaika powinna być w stanie nawet całkowicie zaspokoić potrzeby energetyczne danego domostwa. Nie straszne są jej czerpiące duże ilości energii urządzenia elektroniczne i oświetlenie. Warto jednak mieć na uwadze, że Polski klimat gwarantuje generowanie dużej ilości energii w miesiące letnie, kiedy słońce świeci niemal cały dzień, ale w zimę, kiedy robi się ciemno już o godzinie 16, sytuacja wygląda znacznie gorzej. Na pomoc przychodzi możliwość odsprzedaży nadwyżki prądu latem firmom energetycznym, w zamian za mniejsze, a nawet zerowe opłaty zimą. Istnieje więc szansa, że w ciągu roku nie zapłacimy za energię ani złotówki, a przy odrobinie szczęścia być może nawet coś zarobimy. Pozytywem jest fakt, że aby móc odsprzedawać wygenerowany prąd nie trzeba prowadzić zarejestrowanej działalności gospodarczej, co oszczędza formalności.

Fotowoltaika https://suncrew.pl/ może nie być rozwiązaniem dla absolutnie każdego, ale z pewnością warto ją rozważyć. Dużym jej plusem jest to, że jest metoda generowania energii znacznie bardziej przyjazna dla środowiska, niż te tradycyjne, a także jej opłacalność finansowa. W każdym razie z pewnością uzyskaliście odpowiedź na być może tajemnicze pytanie: fotowoltaika co to jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here