Uzależnienie psychiczne od alkoholu

0
996

Alkoholizm to jeden z najpoważniejszych problemów społeczeństwa polskiego. Każdego roku w kraju setki osób umiera na choroby związane z nadużywaniem alkoholu. Wiele z nich pochodziło ze środowiska, gdzie napoje alkoholowe były traktowane bardzo lekceważąco. Dlatego też rozwój uzależnienia przebiegał przez długi czas w sposób zupełnie niezauważalny. Jednakże uzależnienie od alkoholu to wieloetapowy proces, który można zatrzymać zanim przerodzi się w prawdziwą chorobę. Wystarczy tylko interwencja w odpowiednim momencie. Ważne zatem jest to, aby wiedzieć jak rozwija się uzależnienie od alkoholu i dzięki temu mieć szansę zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji.

Rozwój uzależnienia od alkoholu

W przeciwieństwie do wielu innych substancji uzależniających, alkohol nie tyle uzależnia fizycznie, co psychicznie. Pod wieloma względami dlatego też nałóg ten jest trudniejszy do pokonania. Co więcej, uzależnienie psychiczne od alkoholu może pojawić się w sposób, który na długi czas pozostaje niezauważony. Tymczasem jest to tak naprawdę faza wstępna alkoholizmu. To właśnie uzależnienie psychiczne od alkoholu napędza rozwój choroby i prowadzi do koszmarnych skutków, z którymi związane jest wieloletnie nadużywanie napojów wysokoprocentowych.

Zazwyczaj problem pojawia się w wyniku zwykłych spotkań towarzyskich, gdzie nie brakuje dobrych trunków i dobrego towarzystwa. Alkohol kojarzy się wtedy z czymś przyjemnym, na dodatek zapewnia odprężenie i oferuje możliwość zapomnienia o codziennych trudnościach. Potem jednak osoba, u której rozwija się uzależnienie, zaczyna sięgać po alkohol coraz częściej. Jakiekolwiek niepowodzenie czy stres jest zwalczane poprzez upijanie się, zazwyczaj wciąż w towarzystwie. Charakterystyczne jest nakręcanie tempa picia w towarzystwie, ciągłe spożywanie coraz to większych ilości. Zaczyna się także przebywać częściej z osobami, które same noszą znamiona uzależnienia. Dzięki temu dostęp do alkoholu jest znacznie łatwiejszy i nie ma poczucia dyskomfortu związanego z oceną innych.

Potem jednak picie samotne nie jest już problemem i dlatego też cała choroba wyrywa się spod kontroli. Alkohol staje się nieodłącznym elementem każdego dnia, bez którego trudno jest wyobrazić sobie dalsze życie. Zaczyna cierpieć na tym zarówno kariera zawodowa, zewnętrzny wygląd, a także wszystkie relacje z najbliższymi. Dlatego też to jak rozwija się uzależnienie od alkoholu jest procesem, z którym warto się zapoznać. Tylko w ten sposób ma się wystarczająco informacji, aby rozpoznać chorobę na długo przed tym, aż stanie się ona niemożliwym do pokonania problemem.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here