Upławy oznaką chorób i infekcji

Wiele kobiet zastanawia się czy wydzielina z pochwy jest zwiastunem chorób układu rozrodczego. Prawidłowa wydzielina bowiem powinna być przezroczysta, lekko biała oraz pozbawiona zapachu. Prawidłowy jest również ciągnący oraz bezbarwny śluz podczas owulacji oraz gęsty, białawy śluz w trzeciej fazie cyklu.
Duża część kobiet nie wie jednak, co to upławy. Zazwyczaj są one oznaką infekcji, zakażeń błony śluzowej macicy, wodniaków jajowodów lub nowotworów macicy i pochwy. O chorobie świadczy wydzielina o zmienionej konsystencji, kolorze oraz zapachu. Upławy często mają kolor szary, żółty, a nawet zielony. Mogą być również obfite oraz wodniste. Nieprawidłowa wydzielina często ma cuchnący, rybi zapach, a jej konsystencja jest serowata. Upławy mogą być także objawem alergii.
Oto kilka najczęściej występujących upławów:

* żółtozielone, czasem pieniste i cuchnące – są objawem rzęsistkowicy – zakażenia wywołanego pasożytem rzęsistka pochwowego.
* szarobiałe upławy o rybim zapachu – to częste objawy bakteryjnego zapalenia pochwy. Wymaga się w tym przypadku podania antybiotyku.
* białe, gęste oraz serowate – to typowy objaw zakażenia grzybicy pochwy, której zazwyczaj towarzyszy swędzenie i pieczenie. Preparaty przeciwgrzybicze są ogólnodostępne w aptekach. Jeżeli jednak pomimo stosowania ich objawy nie znikną, trzeba udać się do ginekologa.
* ropne oraz śluzowate – często sygnalizują chlamydiozę. Mogą ją również oznaczać inne nietypowe wydzieliny oraz krwawienie międzymiesiączkowe, jak i również po stosunku.

W przypadku kiedy wydzielina z pochwy pojawi się na bieliźnie i nie odbiega od normalnego śluzu nie należy się martwić. Niekiedy jednak ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy nie odbiega od normy. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

http://www.kobiecosc.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here