Udar słoneczny

Udar słoneczny jest zamiennie nazywany udarem cieplnym lub porażeniem słonecznym. Występuje gdy przez długi czas ktoś znajduje się na bezpośrednim słońcu. Jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli dotknie osób w podeszłym wieku lub dzieci. Jak wówczas reagować?

Udar słoneczny – objawy

Udar słoneczny jest stanem, który dość łatwo można rozpoznać. Nawet jeśli nie posiada się specjalnej wiedzy medycznej. Pojawia się on bowiem gdy dana osoba zbyt długo przebywała na słońcu wystawiając na nie swoją głowę i kark. Po takim czasie mogą u niej występować: bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie, a w skrajnych przypadkach poparzenie skóry, osłabienie, nudności lub wymioty. Pojawiają się także dreszcze i zaburzenia widzenia. W niektórych przypadkach dochodzi również do zaburzeń mowy, wysokiej gorączki, zwiotczenia mięśni i utraty przytomności. Właśnie dlatego tak ważne jest by szybko reagować. Warto zauważyć, że nie wszystkie te objawy muszą wystąpić. Wszystko zależy od tego jak długa dana osoba przebywała na słońcu. Jeśli więc zauważysz na nim osobę bez osłony głowy, która jest potencjalnie na niego narażona to reaguj.

Udar słoneczny – co robić by pomóc?

Widzisz u kogoś opisane powyżej objawy, co robić? Na początek należy przenieść, przeprowadzić osobę poszkodowaną w chłodniejsze i przede wszystkim zacienione miejsce. Jeśli osoba jest przytomna i występuje u niej np. jedynie ból głowy to zaproponuj chłodną wodę i postaraj się schłodzić jej czoło i kark. Natomiast jeśli jej twarz jest blada to ułóż głowę niżej od tułowia. Jeśli czerwona, ustaw poszkodowaną osobę w pozycji półleżącej. Jak radzi między innymi https://rehabilitacjaopole.pl/ w miarę możliwości należy mierzy temperaturę ciała poszkodowanego. Można również schładzać jego klatkę piersiową. Przez cały czas należy podawać wspomniane chłodne napoje. Co jeśli sytuacja się ie poprawia lub chory zaczyna tracić przytomność? To moment na wezwanie służb ratunkowych. Do czasu ich przyjazdy pozostań przy poszkodowanym i nadal schładzaj jego ciało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here