Co to jest zaćma

Zaćma, nazywana również kataraktą, w dawnej medycynie uznawana była za chorobą spowodowaną płynem spływającym z mózgu do oka. Współcześnie wiemy dużo więcej o tum schorzeniu, które dotyka głównie osób w starszym wieku. Co powoduje zaćmę, czym w rzeczywistości jest ta choroba i w jaki sposób można ją leczyć – dowiedz się z marką Acuvue, producentem cenionych soczewek do korygowania wad wzroku.

Co to jest zaćma?

Zaćma to choroba soczewki oka powodująca jej częściowe lub całkowite zmętnienie. Powoduje to problemy związane ze skupieniem promieni świetlnych na plamce żółtej, która zlokalizowana jest w tylnej części siatkówki. Osoby z zaćmą mają więc problem z widzeniem zarówno na odległość, jak i z bliska, a problemu tego nie można skorygować ani okularami, ani soczewkami kontaktowymi. Objawy zaćmy mogą być jednak różne, w zależności od tego, gdzie umiejscowione jest zmętnienie. Jeżeli proces mętnienia następuje w korze soczewki, możliwe jest występowanie tzw. olśnień przy patrzeniu w źródło światła, co jest spowodowane rozszczepieniem promieni świetlnych na zmętniałych częściach soczewki. Jeżeli choroba postępuje, może spowodować całkowitą utratę widzenia.

Leczenie zaćmy

Współczesne medycyna pozwala na operacyjne leczenie zaćmy. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest fakoemulsyfikacja soczewki, który polega na rozdrobnieniu soczewki dotkniętej zaćmą przy pomocy ultradźwięków, odessanie jej następnie z oka i umieszczenie zamiast niej nowej, sztucznej soczewki przywracającej ostrość widzenia. Zabieg ten wykonywany jest od lat 70. XX wieku, kiedy angielski okulista Ridley wynalazł sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe, powodując prawdziwy przełom w leczeniu zaćmy, która do tej poru uznawana była za chorobę powodującą nieodwracalne zaburzenia widzenia. Operacja wymiany soczewki trwa zazwyczaj ok. 30 minut, a w jej trakcie pacjenci pozostają jedynie pod znieczuleniem miejscowym, dostrzegając światło z mikroskopu operacyjnego – dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma

Kiedy operuje się zaćmę?

Jeszcze kilka lat temu z operacjami wymiany soczewki odczekiwano aż do całkowitego zmętnienia soczewki, nazywanego zaćmą dojrzałą. Obecnie o gotowości pacjenta do zabiegu decyduje on sam, w porozumieniu z lekarzem okulistą, jeżeli postępy choroby utrudniają mu komfortowe funkcjonowanie na co dzień. Zabiegi są refundowane przez NFZ, ale długi czas oczekiwania na nie powoduje, że wiele osób decyduje się na przeprowadzenie operacji w placówkach prywatnych.

Jeśli chcesz więcej wiedzieć o zaćmie lub innych chorobach oczu, zajrzyj na stronę marki Acuvue!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here