Jakimi prawami może rządzić się urlop bezpłatny, a także o czym musi pamiętać pracownik i pracodawca. Czy pracodawca ma możliwość zwolnić pracownika, który jest podczas urlopu bezpłatnego? O prośbę o urlop występuje pracownik. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udzielić pracownikowi zgody na taki urlop. Co o urlopie płatnym mówi Kodeks Pracy? Jakie konsekwencje ma on dla pracownika? Czy jest leasing pracowniczy? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/urlop-bezplatny-podstawowe-informacje-ktore-musisz-znac/
Co o urlopie płatym mówi Kodeks Pracy
Pracodawca, który zgodził się na bezpłatny urlop dla swojego pracownika, musi pamiętać o regulacjach wynikających z Kodeksu Pracy. Takiego urlopu nie można dać na czas nieokreślony. Nie można również samodzielnie, bez wcześniejszego uzgodnienia z pracownikiem, zmienić dnia rozpoczęcia lub zakończenia takiego urlopu. Na tym nie koniec. Pracodawca musi pamiętać, że zwalnia pracownika również z obowiązków na czas, który określony jest we wniosku.
Jakie konsekwencja dla pracownika ma urlop bezpłatny?
Naturalnie pracownik nie może oczekiwać od swojego szefa wypłaty wynagrodzenia, a także opłacenia składek na ubezpieczenia w trakcie urlopu bezpłatnego. W trakcie jego trwania rezygnuje on również z prawa do wykonywania pracy. Okres bezpłatnego urlopu nie wlicza się też do okresu zatrudnienia.
Urlop bezpłatny u innego pracodawcy
Wiele osób nie wie, ale w biznesie istnieje takie coś jak leasing pracowniczy. Jest to najprościej rzecz ujmują „wypożyczenie” pracownika do innej firmy. Jest to sytuacja, do której może dojść, kiedy pracodawca ma mniejsze zapotrzebowanie na pracę. Wówczas pracownik może zawrzeć umowę z innym przedsiębiorcą. Tym właśnie jest leasing.
Na czym polega leasing pracowniczy?
W trakcie takiego leasingu pracownik nadal posiada umowę o pracę w swojej firmie, jednak wynagrodzenie wypłaca mu pracodawca, u którego pracuje w trakcie trwania urlopu bezpłatnego.
W porozumieniu między firmami musi on zapisać:
- termin wypożyczenia pracownika,
- udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego na pracę u drugiego pracodawcy,
- rodzaju pracy,
- ew. informację o wysokości wynagrodzenia pracownika.
Urlop bezpłatny w innym miejscu pracy jest wliczany do zakładowego stażu pracy. Od niego zależą uprawnienia pracownicze.
Zobacz też: http://www.busybook.pl/swiadectwo-pracy-jakim-przypadku-dostaniemy-odszkodowanie/