Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest wcale tak łatwą sprawą. Każda osoba, która zastanawia się, czy może pozwolić sobie na tego typu kredyt, powinna skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Na czym polega dokładnie praca takiej osoby? Jaki jest jej zakres obowiązków? Kim tak naprawdę jest doradca kredytowy.
Doradca kredytowy – informacje ogólne
Doradca kredytowy, nazywany również inaczej doradcą finansowym, można powiedzieć, że jest pośrednikiem pomiędzy instytucją bankową a konsumentem zainteresowanym ofertą. Nie tylko, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, ale także w przypadku innych produktów bankowych. Klienci decydują się najczęściej na współpracę z tego typu osobami wtedy, jeżeli chodzi o duże sumy kredytowe. Doradca bazuje na ofertach ze wszystkich znanych banków, dokonując dokładnej analizy, przedstawiając tylko te najbardziej opłacalne dla swoich klientów. Aczkolwiek są też tacy doradcy, którzy zatrudniani są tylko przez jeden, konkretny bank.
W związku z tym, że banki mają swoim klientom do zaoferowania coraz więcej produktów, można zauważyć, że coraz większe grono potencjalnych konsumentów zainteresowanych jest usługami doradców. Dzięki nim mogą wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie, biorąc pod uwagę wiele ważnych czynników.
Czym zajmuje się doradca?
Doradca kredytowy zajmuje się szeroko rozumianą obsługą klienta, który chciałby skorzystać z oferty banku. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy, ciężko będzie nam przebrnąć przez te wszystkie oferty, porównując możliwości, jakie dzięki nim można zyskać. W tym właśnie pomaga doradca kredytowy, który musi w umiejętny sposób rozpoznać potrzeby swoich klientów.
Tak, można pominąć etap doradcy i od razu udać się do banku, ale należy wiedzieć, że w wielu przypadkach okazuje się to błędem, ponieważ nie została wykonana właściwa analiza wszystkich ofert na rynku.
Pierwsze spotkanie z doradcą ma na ogół taką samą formę – niezależnie od tego jaką dokładnie osobę wybierzemy. Doradca musi rozpoznać potrzeby swoich klientów. Na podstawie tego może dokonać wstępnej analizy, czy klient faktycznie np. będzie potrzebował kredyt hipoteczny, czy też wystarczy mu też inny produkt bankowy. Tak, są nawet takie sytuacje, kiedy konsument pojawiając się u doradcy myśli, że wie co chce, ale ten wynajduje dla niego inną, zdecydowanie lepszą ofertę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej tematyce, sprawdź stronę Tomasz Wostal – dowiedz się więcej.
Praca w firmie finansowej
Czy opłaca się zostać doradcą finansowym? Tak, aczkolwiek należy zdać sobie sprawę z tego, że konkurencja na rynku jest duża. Nie wystarczy tylko średnie wykształcenie, ale koniecznością jest dyplom wyższej uczelni i odpowiednia wiedza odnośnie świata rachunków, bankowości, kredytów. Jest to takie minimum – chociaż nie jest powiedziane, że można dzięki temu zapewnić sobie pracę na stanowisku.
Należy również posiadać szereg innych umiejętności, jak chociażby miła aparycja, uprzejmość, a także przekazywanie odpowiednich, rzeczowych informacji, które sprawią, że klient faktycznie zainteresuje się ofertą. Tylko dzięki temu będzie można zapewnić sobie odpowiednio wysokie zarobki.