Opiekunka w Niemczech - co może a czego nie?

Coraz więcej osób, przede wszystkim kobiet, decyduje się na wyjazd do Niemiec w celu podjęcia pracy jako opiekunka osób starszych. Trzeba jednak wiedzieć, że wykonując ten zawód nie wszystkie czynności można wykonywać osobiście. Są to informacje, z którymi powinna zapoznać się każda osoba przed wyjazdem.

Przyjmowanie leków

Wszelkiego rodzaju zakazy dotyczą przede wszystkim kwestii medycznych. Chodzi tu między innymi oto, że osoba opiekująca się osobami starszymi w Niemczech nie może np. samodzielnie decydować o tym jak często i w jakich dawkach leki ma zażywać senior. W takim wypadku praca opiekunki polega tylko i wyłącznie na właściwym nadzorze przyjmowania leków przez seniora wedle wskazówek lekarza.

Czynności medyczne

Podobna sytuacja jest także w przypadku wszelkiego rodzaju zastrzyków czy podłączenia kroplówki. Żadnej z tych czynności opiekunka osób starszych w Niemczech nie może wykonywać samodzielnie. Są to czynności stricte medyczne. Dlatego wykonywać może je wyłącznie osoba, która posiada właściwe uprawnienia medyczne, np. pielęgniarka.

Zmiana opatrunków

Opieka nad seniorami w Niemczech łączy się jeszcze z innymi zakazami. Cały czas pozostajemy w obszarze medycznym. Opiekunka osób starszych w Niemczech jeśli nie posiada odpowiednich uprawnień nie może także samodzielnie zmieniać opatrunków swojemu podopiecznemu. Jest to czynność medyczna. Jest tak ponieważ nie chodzi tu jedynie o samą zmianę opatrunku, ale także np. o ocenę stanu rany.

Co opiekunka może

Nie jest jednak tak, że opieka nad seniorami w Niemczech łączy się jedynie z samymi zakazami. Opiekunka może wykonywać wiele bardzo ważnych czynności. Może np. pomagać w utrzymaniu higieny. Chodzi tu choćby o pomoc osobie starszej w codziennej toalecie. Opiekunka może także zadbać o kwestie kosmetyczne swojego podopiecznego. Opiekunka może oczywiście pomagać także w codziennych czynnościach. Zaliczyć do nich można pomoc w poruszaniu się, siadaniu, spacerowaniu czy pomoc w ubraniu się. Oczywiście opieka nad osobami starszymi łączy się także w pomocy z jedzeniem posiłków czy robienie codziennych zakupów.

Jak zatem widać praca opiekunki w Niemczech łączy się z wieloma obostrzeniami. Przede wszystkim w obszarze medycznym. Warto poznać te przepisy przed wyjazdem, aby nie narazić się na ewentualne problemy i ich konsekwencje.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here