Notariusz jako osoba zaufania publicznego

Wizyta u notariusza kojarzy się głównie ze sprzedażą mieszkania. Rejent jest nazywany bezspornym sędzią, albowiem strony składają przed nim oświadczenie woli w sposób dobrowolny.

Notariusz – kto to taki?

Aby piastować urząd polegający na byciu osobą zaufania publicznego, należy ukończyć pięcioletnie studia prawnicze. Tu zdobywa się ogólną wiedzę związaną ze wszystkimi gałęźmi prawa. Przygoda polegająca na byciu prawnikiem rozpoczyna się od historii. Przyszli prawnicy na studiach poznają dzieje prawa rzymskiego, czy spotykają się z historią. Są to solidne podstawy ku temu, by w końcu zasłużyć na wiedzę o prawie współczesnym.

Podstawą tej ważnej profesji jest szeroko rozumiane prawo cywilne. Z tego powodu właśnie osoby zainteresowane tą gałęzią prawa zdają egzamin na aplikację. Kancelaria notarialna staje się potem miejsce, w którym rejent dokonuje urzędowych czynności osobiście. Tu możemy liczyć zarówno na to, że zostaniemy potraktowani rzetelnie, jak również na to, że możemy liczyć na nieodpłatną pomoc prawną związaną z czynnościami notarialnymi.

Kancelaria notarialna – co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się na wizytę u konkretnego notariusza, warto zorientować się odnośnie jego opinii. Z całą pewnością jednym z koronnych argumentów stanowiących o wyborze tej, nie innej kancelarii powinien być staż istnienia na rynku.

Doświadczony fachowiec powinien także legitymować się nieposzlakowaną opinią. Ustawodawca podkreśla, jak ważny jest przy tym nieskazitelny charakter. To właśnie on daje podwalinę ku temu, by zaufać konkretnej osobie.

Rzetelność,uczciwość i bezstronność to cechy charakteryzujące solidnego rejenta.Niestety, czasem trudno zaufać komuś, kogo widzimy po raz pierwszy w życiu. Warto jednak wiedzieć, że notariuszy powołuje minister sprawiedliwości. To daje poczucie bezpieczeństwa osobom korzystającym z pomocy kancelarii notarialnych.

Dobry notariusz – po czym go poznać?

Idealny prawnik to osoba sumienna i rzetelna. Powinna stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w regularnych szkoleniach branżowych.

Co do zasady – spotkania doszkalające są organizowane przez samorząd notariuszy – Izbę Notarialną. Zazwyczaj obejmuje ona duże, wojewódzkie miasta wraz z powiatami i gminami. Izba Notarialna działa poprzez statutowe organy, które są powoływane przez samorząd notariuszy. Taki organ sprawuje pieczę nad funkcjonowaniem notariatu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here