Jeże są obecnie największym owadożernym zwierzęciem, które występuje w Polsce. Żerują na obrzeżach lasu, ale coraz częściej przenoszą się również w okolice domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Warto zwabić je do swojego ogrodu, ponieważ są bardzo pożyteczne. Żywią się przede wszystkim owadami, dżdżownicami oraz ślimakami. Dlatego też skutecznie pomagają każdemu ogrodnikowi w ochronie roślin i przydomowego lub działkowego ogrodu.

Warto wiedzieć, że jeże znajdują się w Polsce po całkowitą ochroną. Pod żadnym pozorem nie wolno robić im krzywdy i zmuszać do pozostania na danym terenie. Można jednak przygotować swój ogród w taki sposób, by jeże chętnie w nim zamieszkały. Przede wszystkim zadbać należy o to by ogród był naturalny. Nie należy w nim używać silnych pestycydów i innych chemicznych środków ochrony roślin. Ponieważ jeże żerują w wysokiej trawie i ściółce należy pamiętać by zostawić takie elementy w swoim ogrodzie.

Kolejnym pomysłem jest zapewnienie jeżom schronienia. Jeże najchętniej zamieszkają w stercie suchych liści i gałęzi, najlepiej otoczonymi wysoką trawą. Można dla nich przygotować również domek. Powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Można zbić go z drewnianych desek i wyłożyć ściółką. Warto również zadbać o to, żeby wejście do takiego domku było węższe – ochroni to jeże przed innymi zwierzętami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie, na przykład przed: psami, kunami, tchórzami i ptakami.

Ponieważ jeże żywią się owadami, dżdżownicami i ślimakami należy im zapewnić swobodny dostęp do roślin i miejsc, w których te się znajdują. Jeże to z natury dzikie zwierzęta, dlatego lepiej nie dokarmiać ich i nie zbliżać się do nich, by nie uciekły. Zobaczyć je można głównie wieczorami i nocą, ponieważ właśnie wtedy żerują. W dzień na ogół śpią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here