Jeżeli pragniemy być zdrowi musimy nad sobą pracować. I nie tylko nad swoją fizycznością, ale także nad swoją sferą psychiczną i sferą duchową.

Ciało człowieka jest jednością i dlatego, gdy chcemy być zdrowi nie trzeba dzielić go na części. I traktować osobno naszego ciała fizycznego, osobno naszej psychiki i osobno naszej duchowości.

Można posłużyć się przykładem

Nie da się ugotować dobrej zupy, gdy nie zadba się o dobrą jakość wszystkich jej składników. I dopiero wszystkie ugotowane razem dają cudowny smak. Gdybyśmy ugotowali każde warzywo osobno, to wówczas w smaku byłoby jednolite i ogólnie nie bardzo smaczne. Jednak w połączeniu tworzy pyszne danie.
Gdyby jednak do przygotowanego i dobrze dobranego składu warzyw dodać jedno warzywo, które jest w fazie rozpadu, to wówczas popsuje ono całą zupę.
Podobnie jest z naszym ciałem. Tylko dobra kondycja wszystkich trzech sfer mieszczących się w człowieku, czyli cielesnej, psychicznej i duchowej daje całkowite zdrowie człowiekowi.

Powstaje zasadnicze pytanie:

Jak to zrobić, jak do tego dojść, by wszystkie sfery naszego ciała były zdrowe ?

Drogą do tego są trzy ścieżki, tak jak istnieją trzy sfery naszego człowieczeństwa. I choć stanowią jedną całość, to trzeba rozpatrywać je osobno. Każdej poświęcić tyle samo czasu na doprowadzenie jej do dobrej kondycji, jeżeli takiej nie posiada.

Oczywiście zdarza się, że jakaś sfer wymaga tego, by poświęcić jej więcej czasu niż pozostałym. A jest tak zazwyczaj wtedy, gdy któraś z nich jest osłabiona poprzez ignorowanie jej ze strony człowieka. Czyli wówczas, gdy poświęcamy bardzo dużo czas np. swojej fizyczności, a pomijamy umysł i duchowość. Lub zajmujemy się psychiką i duchowością, a pomijamy zdrowie fizyczne, itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here