Wiosenna aura zachęca do długich spacerów z naszymi czworonogami. Jednak musimy pamiętać o tym, że wraz z wiosną zaczyna się sezon na kleszcze. Te niepozorne pajęczaki mogą być nosicielami groźnych chorób.

Ugryzienie przez kleszcza może u naszych psów prowadzić do paraliżu kleszczowego. Duża część kleszczy jest nosicielami patogenów powodujących takie choroby jak babeszjoza, borelioza, tularemia, wirusowe zapalenie mózgu. Choroby te przenoszone są po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza, dlatego tak ważne jest w ich profilaktyce, aby stosować repelenty. Obroża przeciw kleszczom, krople spot-on przeciw kleszczom – wystarczy wybrać jeden z wielu dostępnych na rynku preparat przeciw kleszczom, aby zminimalizować ryzyko zarażenia naszego czworonoga. Uchroni go to przed niepotrzebnym cierpieniem, a może nawet przed śmiercią, gdyż choroby te są poważne.

Babeszjoza wywoływana jest przez pierwotniaka przenoszonego przez kleszcze. Pierwotniaki te atakują erytrocyty, powodując ich rozpad, prowadzą do uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza nerek i wątroby. Nieleczona może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Borelioza wywoływana jest przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Bakteria dostaje się do krwi, atakuje narządy wewnętrzne, powoduje uszkodzenie stawów, czasem objawy neurologiczne.
Tularemia wywoływana jest przez bakterie przenoszone między innymi przez kleszcze. Powoduje gorączkę, biegunkę wymioty, zapalenie węzłów chłonnych, niedowład kończyn.

Choroby te są poważne i zagrażające życiu naszego pupila, a ich diagnostyka i leczenie są kosztowne. Zdecydowanie łatwiej, bezpieczniej i taniej zakupić preparat przeciw kleszczom. Lekarz weterynarii pomoże nam zdecydować czy dla naszego psa lepsza będzie obroża przeciw kleszczom, krople spot-on przeciw kleszczom czy tabletki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here