Kuchnia – serce domu. Coraz częściej spędzamy w niej czas nie dlatego, że musimy gotować, ale dlatego, że to lubimy. Kuchnia często łączy się z salonem i jadalnią, jest w niej duży stół, telewizor, jest miejsce do spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi. Projektując kuchnię musimy jednak pamiętać o tym, że to wciąż miejsca służące do gotowania – musi być zaprojektowane z rozmysłem, tak by ułatwić pracę w kuchni, a nie ją utrudnić.
Najważniejszy układ mebli
Projektowanie kuchni to nie tylko dobór płytek ściennych i podłogowych oraz szafek. Kuchnia nie składa się jedynie z blatu, zlewozmywaka i kuchenki. To, w jaki sposób wszystkie sprzęty są ustawione wpływa na jakość pracy w kuchni. To dlatego im więcej blatów roboczych, wolnych od niepotrzebnych przedmiotów zastawiających przestrzeń i układ lodówka – zlewozmywak – kuchenka są tak ważne.
Lodówka-zlew-kuchenka
Zasadą jest bowiem, że pomiędzy kuchenką, zlewem i lodówką powinny znajdować się blaty. Najpierw ustawiona musi być lodówka, której rozmiar powinniśmy dobrać do potrzeb rodziny. Im więcej osób zasiadających do obiadu, tym większa lodówka powinna stać w kuchni. Po środku znajdować się powinien zlew, który służy nie tylko do zmywania, ale także mycia produktów wyjętych z lodówki czy do odlewania wody z garnków stojących na kuchence. Kuchenka więc musi stać z dala od lodówki (także dlatego, że gotowanie, pieczenie podnosi temperaturę, która lodówce akurat nie służy). Jeśli w domu jest małe dziecko, pieczemy często i zależy nam na wygodzie, warto zaplanować piekarnik na poziomie ramion, a nie tuż przy podłodze.
Ponieważ remont czy zabudowa kuchni to spory koszt, lepiej od razu uniknąć ewentualnych błędów. Pomóc w tym może profesjonalny projektant wnętrz.