Ile zarabiają górnicy?

Wybierając zawód i przyszłe stanowisko pracy, kierujemy się tym, co lubimy robić, w czym jesteśmy dobrzy. Patrzymy na to, jakie posiadamy kompetencje oraz predyspozycje. Nie bez znaczenia jest czas i harmonogram pracy. Jedni wolą pracować na zmiany, innym marzy się nienormowany czas pracy. Niektórzy z nas przykładają większą wagę do rodzaju ludzi, z jakimi przyjdzie nam pracować. Dla innych jest to sprawa zupełnie drugorzędna. Jest jednak jedna rzecz, która łączy wszystkie osoby rozglądające się za pracą: zwracanie uwagi na wysokość zarobków. To bardzo istotny czynnik dla niemal każdej osoby.

Jednym z ciekawych, współczesnych zawodów jest górnik. Jest to osoba pracująca pod ziemią, zajmująca się przeprowadzaniem odwiertów oraz wydobywaniem różnego rodzaju złóż, np. węgla. Praca ta jest dosyć ciekawa, jednak również niebezpieczna: co jakiś czas słyszymy w telewizji o wypadku w kopalni, spowodowanym eksplozją czy zawaleniem się tunelu. Niejednokrotnie są ofiary śmiertelne takich wypadków. Ponadto, nie jest to praca dla osób, które boją się ciemności czy małych pomieszczeń.

Przejdźmy teraz do kwestii finansowych: ile zarabiają górnicy? Mediana zarobków na stanowisku górnika wynosi 4554 złotych brutto. Co czwarty górnik zarabia ponad 6045 złotych brutto miesięcznie. Zarobki w tej branży są więc całkiem przyzwoite na tle całego kraju. To, ile dokładnie zarabia górnik, zależy od jego doświadczenia, wielkości firmy, miejsca zatrudnienia, specyfiki wykonywanych obowiązków.

Mniej więcej co piąty lub co szósty górnik ma dodatkowe profity z wykonywanej przez siebie pracy. Są to ubezpieczenie na życie lub dofinansowanie do nauki. Niektórzy górnicy mają zapewniony także udział w zysku przedsiębiorstwa, jednak jest to dosyć rzadka sytuacja. Zdecydowaną większość górników stanowią mężczyźni, co nie budzi chyba niczyjego zaskoczenia.

Zawód górnika to ciekawa propozycja, w dodatku dobrze płatna. Trzeba się jednak liczyć z ryzykiem zawodowym oraz z pracą pod ziemią w trudnych warunkach.

http://www.ostw.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdpowiedzialność jubilera
Następny artykułSkuter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here