Dla wielu kobiet zajście w ciążę okazuje się bardzo dużym problemem. W tym też celu, po długich i bezowocnych próbach, warto udać się do specjalisty na diagnostykę. Ginekolog wykonuje szereg badań, w tym między innymi badanie HSG.
Badanie HSG: co to jest?
HSG to badanie rentgenowskie jajowodów oraz macicy, które ma za zadanie ocenić między innymi kształt, pracę oraz budowę wspomnianych narządów. Oprócz tego, badanie to ocenia drożność jajowodów i błony śluzowej macicy.
Wskazania do badania HSG
Badanie HSG wykonuje się przede wszystkim u kobiet, które zmagają się z problemem zajścia w ciążę.
Sono HSG badanie: przygotowanie
Przed wykonaniem HSG, pacjentki powinny wykonać różne badania. Są to: posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych, posiew mykologiczny, badania krwi (na przykład morfologia, a także OB), badania USG, cytologia i badania wirusologiczne.
Pierwszym krokiem jest przede wszystkim założenie wziernika na intymne narządy kobiece, który pozwoli rozszerzyć ścianki pochwy i tym samym ułatwić przeprowadzenie badania. Kolejny etap to wprowadzenie do organizmu środka kontrastującego oraz wykonania zdjęć lub filmu, które ocenią stan narządów żeńskich.
Przeciwwskazania do badania HSG
Badanie HSG to przede wszystkim badanie rentgenowskie, które wykorzystuje środek kontrastujący. Oznacza to więc, że może on źle wpłynąć na pracę nerek oraz tarczycy u kobiet, które zmagają się z różnymi chorobami tychże narządów właśnie. W takim wypadku pacjentki powinny wcześniej wykonać badania określające poziom kreatyniny i TSH w organizmie, które pozwolą ocenić pracę wspomnianych nerek i tarczycy.
Jednocześnie jednak należy wspomnieć, że hsg badanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, co oznacza, że nie powinno się go wykonywać w dowolnym momencie cyklu. Zwykle jest wykonywane w pierwszej połowie, bowiem po owulacji istnieje ryzyko, że kobieta jest w ciąży. Badanie w takim wypadku może zaszkodzić dziecku oraz przyszłej matce.
Co dalej?
Po wykonaniu badania HSG, lekarz – w celu dalszej diagnostyki – kieruje pacjentkę na laparoskopię, bądź histeroskopię.
Czy warto poddać się badaniu HSG?
Wiele kobiet obawia się badania Sono HSG. Wszystko dlatego, że jest ono bolesne. Warto jednak podkreślić, że ból to sprawa indywidualna – oznacza to więc, że niektóre pacjentki odczuwają go bardziej, a inne w ogóle. Wiele pacjentek jest zdania, że wywołuje ono dyskomfort i nie należy do najprzyjemniejszych.