Kilkanaście lat temu klimatyzacja w samochodzie była uważana za duży luksus. Wyposażenie kupowanego auta w układ klimatyzacji wymagało dużych nakładów finansowych, była to bardzo kosztowna „opcja”. Obecnie właściwie każdy pojazd posiada klimatyzację w wyposażeniu standardowym. W przypadku samochodów miejskich i kompaktowych najczęściej jest to klimatyzacja manualna. Posiadanie układu klimatyzacji automatycznej lub wielostrefowej wymaga natomiast dopłat.

Układ chłodzenia wnętrza pojazdu to jeden z elementów wyposażenia który wpływa na komfort jazdy. Możliwość podróżowania w chłodnym wnętrzu samochodu wpływa pośrednio także na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca i pasażerowie nie męczą się tak szybko, podróżowania jest przyjemnie, prowadzący ma dużo bardziej skupioną na drodze uwagę. Klimatyzacja w samochodzie wymaga oczywiście odpowiedniego dbania o nią, aby służyła bezawaryjnie i zachowywała swoją wydajność. Chcąc cieszyć się miłym chłodem należy regularnie (najlepiej co najmniej raz w roku) przeprowadzać serwis klimatyzacji. W trakcie takiego serwisu układ jest czyszczony i odgrzybiany. W instalacji samochodowej klimatyzacji panują doskonałe warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Korzystanie z zanieczyszczonej klimatyzacji może być niekorzystne dla zdrowia.

Brudna i zaniedbana klimatyzacja w samochodzie traci także swoją wydajność. Oprócz czyszczenia klimatyzacji konieczne jest też cykliczne uzupełniania czynnika chodzącego. Jego ubytki mogą wynikać z całkiem naturalnych, fizycznych przyczyn, ale mogą też być spowodowane nieszczelnościami i uszkodzeniami układu. Dobrze przeprowadzony serwis klimatyzacji pozwoli takie usterki zdiagnozować i usunąć. Koszt serwisu klimatyzacji nie jest wysoki, a pieniądze w ten sposób wydane zwrócą się kierowcy zapewniając komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Dbając o swój samochód nie zapominajmy więc o regularnym czyszczeniu klimatyzacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here