Decyzja o przejściu an dietę to nie wszystko. Musimy pamiętać o tym, by wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. To od niego zależy obfitość posiłków, które będziemy spożywać oraz przyswajanie mikro i makroskładników. Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo proste, wystarczy jedynie kilka danych, by wiedzieć, ile kalorii potrzebujemy. Ponadto w Internecie bez problemy znaleźć można kalkulatory, które znacznie przyspieszą ten proces.
Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?
Organizm człowieka często porównywany jest do silnika, któremu do każdej czynności potrzebne jest paliwo. Im cięższa praca go czeka, tym mocniej naciskamy na pedał gazu i tym więcej paliwa zużywamy. Różnica pomiędzy silnikiem a organizmem jest taka, że do silnika wystarczy nalać paliwa, natomiast dla człowieka paliwem jest żywność.
Codziennie funkcjonowanie to długa podróż, podczas której zużywamy konkretną ilość paliwa. Powinniśmy zawczasu wyliczyć jego ilość, by go nie zabrakło. Podobnie jest z codziennym funkcjonowaniem. Koniecznie musimy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, aby uniknąć niemiłych niespodzianek, spadków energii lub niezaplanowanych „tankowań”. Zapotrzebowanie inaczej nazywane jest całkowitą przemianą materii i wyraża liczbę kalorii, które powinniśmy każdego dnia dostarczyć naszemu organizmowi.
BMR to określenie podstawowej przemiany materii. Oznacza ilość kalorii, które niezbędne są organizmowi do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych – oddychania, trawienia, kurczenia się serca, pracy mózgu. Nawet jak odpoczywamy, nasze komórki są cały czas w pogotowiu, czyli zużywają jakąś część energii. Według definicji BMR to minimalna dawka kalorii, jaka musi zostać dostarczona organizmowi.
Do BMR powinniśmy doliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, jakie generuje aktywność fizyczna. W głównej mierze to od niej zależy, ile dokładnie kalorii będziemy musieli dostarczać organizmowi. Jeśli nie chcemy zniszczyć naszej tkanki mięśniowej, musimy zwrócić uwagę jak ćwiczymy i jakiej jakości pokarmu dostarczamy.
Ja obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Obliczenie BMR jest bardzo proste. Wystarczy pomnożyć swoją obecną wagę przez 24 godziny, a następnie pomnożyć przez współczynnik odpowiedni dla naszej aktywności fizycznej. Jeśli nasza aktywność jest na bardzo niskim poziomie, współczynnik wynosi 1,2. Kiedy trenujemy 2 razy w tygodniu, współczynnik wynosi 1,4, jeśli 3-4 razy w tygodniu, współczynnik jest równy 1,6. Kiedy wykonujemy pracę fizyczna współczynnik wynosi 1,8, natomiast kiedy trenujemy codziennie, wynik mnożymy przez 2,0.
Najlepszym wyjściem, aby dobrze się odżywiać i jednocześnie spełniać nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest skorzystanie z diety pudełkowej z dowozem. Z pomocą porównywarki cateringów dietly.pl – warto sprawdzić catering dietetyczny Sosnowiec – na pewno znajdziemy idealną ofertę dla siebie, która nie tylko będzie smaczna i oszczędzi nam czasu, ale również będzie zdrowa oraz dopasowana do naszego organizmu i aktywności fizycznej.