Profil kierowcy

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy w szkole jazdy, należy wyrobić dokument, którego nazwa brzmi Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK). Jest to dokument mający formę elektroniczną. Uzyskanie tego dokumentu jest wymagane, jeśli ubiegamy się o jakąkolwiek kategorię prawa jazdy bez względu na to, czy posiadamy już jakiekolwiek kategorie.

PKK – kto wydaje ten dokument?

Profil kierowcy (numer PKK) jest elektronicznym dokumentem, który wyrabiamy na początku procesu ubiegania się o prawo jazdy. Wyrabia go Wydział Komunikacji w miejscu zamieszkania kandydata. Otrzymuje się go na podstawie zdjęcia, dokumentu tożsamości i badania lekarskiego. Wiąże się to z jednorazową wizytą w urzędzie. Warto wiedzieć, że z reguły wydaje się go od ręki lub maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych. Jeśli mieszkam poza miejscem zameldowania, nie mamy meldunku bądź posiadamy zagraniczne obywatelstwo, dokumenty o uzyskanie PKK należy złożyć również w najbliższym Wydziale Komunikacji, ale w takich przypadkach czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do dwóch tygodni.

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania PKK?

Aby uzyskać PKK, należy złożyć następujące dokumenty:

-dokument tożsamości,
-ksero prawa jazdy (jeśli ubiegamy się o dodatkowe kategorie),
-jedna kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm z wizerunkiem od przodu – można je wykonać u dowolnie wybranego fotografa,
-badanie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, zaś w przypadku ubiegania się o kategorię C, C+E, D1 oraz D również badanie psychotechniczne.

Badania lekarskie wykonuje się z reguły w szkole jazdy, w której wykupiło się kurs na prawo jazdy.

PKK krok po kroku – instrukcja

Aby wyrobić PKK, należy wykonywać następujące czynności po kolei:
1)Wykonanie badań o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
2)Wykonanie jednego kolorowego zdjęcia do prawa jazdy,
3)Przygotowanie dokumentu tożsamości i ksera prawa jazdy,
4)Wizyta w Wydziale Komunikacji i odibór PKK.

Więcej informacji na temat profilu kierowcy znajdziesz na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/pkk-warszawa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here