Rośliny lecznicze od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszystko za sprawą ich cudownych właściwości, które tak chętnie wykorzystujemy. Dzięki nim możemy w łatwy i przede wszystkim naturalny sposób walczyć z przeróżnymi dolegliwościami, z którymi czasami ciężko poradzić sobie, wykorzystując środki farmakologiczne. Wspominając o cudownych roślinach, nie sposób pominąć arniki górskiej, która znajduje się pod ochroną w całej Europie, z wyłączeniem Hiszpanii. Nie możemy jej zatem zrywać, ale możemy do woli rozkoszować się jej wonią.
Arnika sposobem na wiele dolegliwości
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w dawnych czasach arnika była traktowana jak święta roślina. To głównie Skandynawowie otaczali ją kultem. Z kolei Germanie wierzyli, że arnika chroniła przed uderzeniem pioruna, a także czarownicami. W dzisiejszych czasach może nie traktujemy jej w ten sposób, ale z całą pewnością sięgamy po nią przy wielu dolegliwościach. Mówi się o tym, że arnika stymuluje układ krążenia, a także usprawnia oddychanie. Dużo wspomina się także o tym, że roślina ta sprawdzi się jako napar w przypadku wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. W dawnych czasach arnika stosowana była także jako okład na żylaki czy stłuczenia. Do dziś stosowana jest w podobnych problemach i sięga po nią sporo osób. Dzięki korzystaniu z naturalnych sposobów możemy oszczędzić sobie stosowania leków, które mają negatywny wpływ na nasz organizm.
Arnica montana swoje wspaniałe właściwości zawdzięcza również ogromnej zawartości flawonoidów, dzięki którym ma ona tak wyraźną, żółtą barwę. Kolejnymi związkami, dzięki którym tak bardzo doceniamy właściwości arniki górskiej, są olejki eteryczne. Dodatkowo przeprowadzone w ostatnim czasie badania ujawniły, że arnika górska obfituje również w tzw. laktony seskwiterpenowe i obecnie uważa się, że to one wpływają na to, że arnika ma nam do zaoferowania tak wiele. Wszystko za sprawą silnych właściwości przeciwzapalnych, za które odpowiadają właśnie wyżej wymienione związki. Obok przeciwzapalnych wymienia się także właściwości antybakteryjne, grzybobójcze oraz antyseptyczne. To właśnie dlatego arnika górska jest idealna na wiele różnych dolegliwości.
Oczywiście warto wiedzieć, w jaki sposób rośnie roślina, która jest niesamowicie bogata w cudowne substancje. Arnica montana rośnie głównie na górskich łąkach powyżej 800 m n.p.m. Ciekawy jest fakt, że tę roślinę można zbierać jedynie ręcznie. Nie istnieje żaden sposób na ułatwienie zbiorów. Jedynymi narzędziami, które okazują się pomocne w zbiorach arniki i które z powodzeniem można wykorzystać, są nóż i sierpak. Arnikę zbiera się jedynie w okresie od 1 czerwca do 20 lipca. Arnika górska zebrana w odpowiedni sposób stosowana jest do produkcji wielu preparatów. Najczęściej spotykanymi preparatami są maści, kremy oraz żele do stosowania zewnętrznego. Preparaty te łagodzą bóle mięśni oraz stawów po wysiłku, a także te występujące po stłuczeniach. Poza tym ziele arniki można nabyć również w formie suszonej i znajdziemy je w każdym sklepie zielarskim. Odpowiednio przygotowany napar może okazać się skuteczny w przypadku stanów zapalnych zębów i dziąseł.