Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpaski i tamponu

0
1670

Kubeczek menstruacyjny to mały, wykonany z elastycznego tworzywa pojemniczek, którego zadaniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej. Wygląda trochę jak odwrócony dzwon z ogonkiem. Działa podobnie do tamponu, ale nie aplikuje się go aż tak głęboko do pochwy. Co ważne kubeczek jest produktem wielokrotnego użytku.

Co to jest kubeczek menstruacyjny i ile kosztuje?

Kubeczki zazwyczaj wykonuje się z silikonu lub kauczuku termoplastycznego.

Ceny kubeczków zaczynają się od około 50 zł i mogą sięgać do powyżej 100zł .Warto jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, a kubeczek może służyć bardzo długo, w przeciwieństwie do podpasek czy tamponów, które są jednorazowe. Zamiana podpasek na kubeczek, pomaga więc także zmniejszyć generowaną przez nas ilość śmieci.

Na co zwrócić uwagę wybierając kubeczek menstruacyjny?

Aby dobrze wybrać kubeczek menstruacyjny warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Twardość – o tym jak twardy kubeczek powinnyśmy wybrać decyduje siła mięśni miednicy. Kobiety regularnie uprawiające sport lub ćwiczące mięśnie Kegla mogą korzystać z twardszych kubeczków, dla osób delikatniejszych i bardziej wrażliwych przydadzą się miększe.
  • Rozmiar – mniejsze kubeczki zaleca się do stosowania kobietom młodym, poniżej 25 roku życia oraz tym, które nie rodziły. Większe będą odpowiednie dla Pań powyżej tego wieku oraz dla matek, ze względu na nieodwracalną zmianę wielkości kanału rodnego po porodzie. Od niedawna na rynku są dostępne również kubeczki dla nastolatek. Zbyt mały kubeczek może się przemieszczać, zbyt duży będzie powodował dyskomfort lub, jeśli będzie za długi, może wystawać.
  • Końcówka – ma za zadanie ułatwić wyciągnięcie kubeczka. Istnieją trzy rodzaje końcówek: kulka, łodyżka, pętelka. Wybór jednej jest kwestią indywidualną i zależy od osobistych preferencji i tego co jest dla kobiety wygodniejsze. Końcówkę można również obciąć.
  • Producent – warto kupować produkty sprawdzonych firm jak: Lady Cup, Lili Cup – Intimina, Yuuki, Masmi etc., kupując kubeczek renomowanej firmy wiemy, że został on wykonany z odpowiednich materiałów, mamy więc pewność co do jakości, trwałości oraz bezpieczeństwa użytkowania.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczki menstruacyjne są łatwe i komfortowe w obsłudze. Są nieco większe niż tampon, ale nie sprawiają problemów przy zakładaniu. Przed pierwszym użyciem, a także między miesiączkami kubeczek należy zdezynfekować.

Przed użyciem kubeczka trzeba umyć ręce. Następnie zgnieść go i umieścić w pochwie, grubszą stroną do wewnątrz. Kubeczek zakładać można na siedząco lub z podniesioną nogą. W ciągu dnia kubeczek może się przesuwać. Na początku trzeba co jakiś czas kontrolować poziom wypełnienia kubeczka, żeby zorientować się jak szybko wypełnia się on w zależności od dnia miesiączki. Kubeczka można używać też w nocy. Ważne jednak jest aby nie opróżniać go rzadziej niż co 8-12 godzin. Przed wyciągnięciem kubeczka również należy umyć ręce. Następnie należy go lekko zacisnąć i powoli usunąć, wylać zawartość i przepłukać.

Jak się zalety kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny jest bardzo szczelny. Stosując go podczas okresu, można uprawiać praktycznie każdy sport. Można pływać, biegać, jeździć na rowerze. Nie ogranicza on w żaden sposób naszych ruchów oraz dostosowuje się do pozycji naszego ciała. Kubeczek pozwala również uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Zgromadzona w nim krew nie ma bowiem bezpośredniego kontaktu z powietrzem, więc nie rozkłada się tak szybko .Poza tym jest on gładki. Nie ma na nim miejsc, gdzie mogły osiadać bakterie. Zmniejsza to ryzyka zakażenia. Ważny jest wspomniany również wcześniej aspekt ekologiczny.

Jak widać kubeczek może być ciekawą alternatywą dla standardowych środków ochronnych dla kobiet. Warto spróbować czy to rozwiązanie będzie pasować również i nam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here