ortopeda dziecięcy

Większość dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym ma wadę postawy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w naszym kraju nie jest prowadzona obowiązkowa profilaktyka ortopedyczna. Co prawda specjaliści zalecają wizytę u specjalisty tego rodzaju, ale zaraz po narodzeniu dziecka, by sprawdzić stan rozwoju i prawidłowość układu bioderek. W późniejszych etapach życia maluchów wizyty u ortopedy są dobrowolne. Nie wszyscy rodzice o nich pamiętają.

Okazuje się jednak, że niektóre wady postawy w ogóle nie dają jasnych sygnałów. Przez to wada rozwija się, aż zostaje zdiagnozowana dopiero w fazie zaawansowanej, kiedy uniemożliwia już normalne funkcjonowanie. Leczenie nie zawsze daje 100% skuteczność.

Zaleca się, by wizyty profilaktyczne u ortopedy realizować z dzieckiem średnio raz w roku. Ortopeda dziecięcy sprawdzi stopy dziecka oraz jego postawę, uwzględniając stan kręgosłupa. W przypadku zmian w początkowym stadium najczęściej zalecana jest odpowiednia rehabilitacja, tzw. ćwiczenia korekcyjne, ewentualnie wkładka do butów.

Sami rodzice powinni bacznie obserwować dziecko i reagować natychmiast, kiedy zauważą pierwsze, niepokojące objawy. Do takich zalicza się zbytnie pochylanie, garbienie się, siadania z kolanami podkulonymi do tyłu. Łatwo udaje się również zauważyć koślawość stóp oraz koślawość kolan, kiedy te części ciała podczas chodzenia skierowane są ku środkowi.

Co ważne, wizyty u ortopedy mogą przebiegać w obiektach prywatnych, ale również na NFZ. Ta druga opcja wiąże się oczywiście z koniecznością oczekiwania w długich kolejkach. Co więcej, na wizytę do państwowego ortopedy konieczne jest skierowanie od internisty, zaś wizyta prywatna może odbyć się bez konkretnego wskazania. Jest też dostępna w krótkim terminie.

Bez względu na to, którą opcję wybiorą rodzice, profilaktyka ortopedyczna jest niezbędna, by zapobiegać wadom postawy, które dzisiaj są powszechnym zjawiskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here