Jak skutecznie pielęgnować usta

Usta wymagają regularnej pielęgnacji, ponieważ niemal przez cały czas narażone są na działanie czynników powodujących ich wysychanie i pękanie. Dlatego niezależnie od pory roku warto zadać sobie pytanie o to, jak skutecznie je pielęgnować?

Dlaczego usta są suche i pękają?

Co sprawia, że nasze usta stają się suche i zaczynają pękać? Wśród czynników, które są za to odpowiedzialne można wymienić, m.in.:

– wysoką temperaturę,
– mróz,
– silny wiatr,
– promieniowanie UV,
– niewłaściwą pielęgnację,
– odwodnienie,
– nieodpowiednio zbilansowaną dietę,
– częste oblizywanie warg.

Suche i pękające usta nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą także predysponować do rozwoju infekcji. Dlatego należy dbać o ich odpowiednie nawilżanie, a jednocześnie unikać czynników, które mają szkodliwy wpływ.

Pielęgnacja ust

W pielęgnacji ust mogą pomóc zarówno domowe sposoby, jak i produkty dostępne w drogeriach. Jeśli mamy więcej czasu, możemy pokusić się o własnoręczne przygotowanie maseczek nawilżających. W dbaniu o piękny wygląd ust sprawdzą się produkty dostępne niemal w każdej kuchni.

Miód – zawiera enzymy, witaminy i aminokwasy przez co posiada właściwości nawilżające, ujędrniające i złuszczające. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne i pomaga łagodzić podrażnienia.

Oliwa z oliwek – regeneruje i nawilża usta. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i zmiękczająco.

Ważną rolę w pielęgnacji ust odgrywają również peelingi. W sklepach są już dostępne gotowe produkty służące do wykonywania peelingu ust. Możemy jednak zrobić je samodzielnie, np. z połączenia oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego) oraz cukru lub fusów z kawy. Na co dzień dobrze jest nosić przy sobie również pomadkę nawilżającą (np. pomadka Oeparol Everyday). W składzie kosmetyków służących do pielęgnacji ust warto szukać składników, takich jak np. masło shea (łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację), olejków (np. z pestek moreli – odpowiada za długotrwałe nawilżenie, grejpfrutowy – wygładza i regeneruje, z pestek malin – ma korzystny wpływ na miękkość skóry), a także ekstraktów z roślin i witaminy E. Cennym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ust jest także olej z nasion wiesiołka, który stanowi źródło kwasu gamma-linolenowego (GLA). Posiada on właściwości regenerujące, nawilżające oraz przeciwzapalne.

Przykładem produktu, który zawiera w składzie olej z nasion wiesiołka jest pomadka Oeparol Everyday. Oprócz tego, zawiera ona wspomniane już wcześniej masło shea, co dodatkowo zwiększa jej działanie nawilżające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here