Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży

Chociaż ciąża i macierzyństwo dla większość kobiet to ogromne szczęście, to i tak zapłodnienie dla wielu z nich jest niespodzianką. Szacuje się, że przynajmniej cztery ciąże na dziesięć są nieplanowane. Pojawia się więc pytanie, jak rozpoznać pierwsze objaw ciąży oraz kiedy warto wykonać test ciążowy.

Wczesny etap ciąży

Już w kilkanaście dni po zapłodnieniu pojawiają się pierwsze symptomy wskazujące na ciąże. Zmiany w kobiecym organizmie to nie tylko brak okresu – choć zdarzają się krwawienia podczas ciąży i mogą być mylone z miesiączką. Przyszłe mamy na tym etapie uskarżają się na zgagę oraz subiektywnie zmiany w obrębie układu rodnego. Pojawiają się też zaparcia, większe wahania nastroju oraz piersi wydają się być bardziej wyczulone na dotyk czy zmianę temperatury. Chociaż potwierdzeniem zapłodnienia dla wielu kobiet jest wynik testu ciążowego, to jako pewne świadectwo przyszłego życia uznaje się obecność płodu zaobserwowaną podczas badania ultrasonografem (USG).

Podobnie jak w przypadku faz cyklu miesiączkowego także podczas ciąży zmienia się temperatura ciała – zaobserwowane odchylenia od dotychczasowych wartości mogą wskazywać na zapłodnienie. Aby wykryć pierwsze objawy ciaży na tym etapie, ważna jest znajomość własnego organizmu. Więcej informacji znajdziesz też na: https://mamadha.pl/jak-rozpoznac-pierwsze-objawy-ciazy/

Rola hormonów w pierwszych tygodniach ciąży

Symptomy pierwszych kilku tygodni od zapłodnienia ściśle związane są z gospodarką hormonalną, Często do zmian dochodzi od momentu zapłodnienia. Wczesne objawy ciąży, jak i przebieg całej ciąży, zależą od kwestii indywidualnych. Mogą być silne lub niemal niedostrzegalne. Wzmożone wydzielanie gęstego śluzu, wyższa niż zazwyczaj temperatura, zmiany na szyjce macicy, delikatność i bolesność piersi, zmiany apetytu, nudności – całość jest reakcją organizmu, mającą na celu jak najlepszą ochronę dla płodu i zapewnienie mu warunków do rozwoju.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym

Zmiana aktywności mięśnia sercowego, zwiększona objętość krwi i tym samym zauważalnie gorsza praca układu krążenia to także istotne wskazówki wskazujące na pierwsze fazy ciąży. Z czasem mogą pojawiać się obrzęki powiązane z zatrzymywaniem wody przez kobiecy organizm, oraz żylaki czy hemoroidy. Częstsze oddawanie moczu też mogą być objawem zapłodnienia.

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze takie same

Mimo że jest wiele symptomów ciąży, to nie muszą się one pojawiać u każdej kobiety. Dotyczy to także nasilenia. Po pozytywnym wyniku testu ciążowego i badaniu USG warto zmienić wiele nawyków, także żywieniowych. Dla prawidłowego przebiegu ciąży i późniejszego zdrowia dziecka ważne są detale, takie jak minerały i witaminy. Suplementacja, najlepiej po konsultacji z lekarzem, to opcja godna uwagi. Natomiast o ciąży i wczesnym macierzyństwie warto dowiedzieć się więcej ze strony Mamadha.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here