O szkodliwości gier komputerowych narosło wiele mitów, które nie zawsze mają swoje poparcie w rzeczywistości. Jednakże pewna część głosów, krytykująca nową formę rozrywki jest jak najbardziej uzasadniona. Warto zaznaczyć, że gry komputerowe do powszechnego użytku weszły już w latach dziewięćdziesiątych, a ich popularność powoli wzrastała. Wielki skok nastąpił zaraz po wkroczeniu naszego społeczeństwa w nowe milenium.
W dzisiejszych czasach szkodliwość gier komputerowych jest bardzo uzasadniona z powodu bardzo nieaktywnego społeczeństwa, które woli przesiadywać w domu niż spędzać czas na dworze. Przez taki tryb życia nie jeden nastolatek traci więzi ze swoimi najbliższymi przyjaciółmi na rzecz komputera. Następnie, nierzadko rozpoczyna się uzależnienie i odrzucanie rzeczywistego świata na rzecz wirtualnego.
To nie jeden przypadek szkodliwości gier komputerowych, ponieważ w całej Polsce uzależnionych od komputera i internetu jest bardzo wielu. Warto także wspomnieć o pogarszaniu się wzroku, oraz o deformacjach postawy u dzieci. Dziecko wciągnięte w wirtualny świat staje się bardzo często agresywne w szkole, a nawet wobec swoich rodziców. Warto jednak wspomnieć, także o pozytywach korzystania z komputera. Dziecko oswaja się z technologią, która w niepohamowanym tempie zmierza na rynki pracy. Gry strategiczne pozwalają rozwinąć myślenie i logiczne myślenie, a gry zręcznościowe zwiększają koordynację. Zagrożenie płynące jednak z gier komputerowych jest bardzo duże, więc warto dziecku ograniczyć do niego dostęp.
Szkodliwość gier komputerowych jest niestety bardzo realną sprawą i nie należy jej lekceważyć, jednakże warto także spojrzeć na jej pozytywne strony. Może warto porozmawiać z dzieckiem na temat częstotliwości korzystania z komputera?