Surowce chemiczne to bardzo duża grupa związków, które mają nieograniczone zastosowanie. Praktycznie każda gałąź przemysłu korzysta przynajmniej z jednej takiej substancji. Co powinniśmy więc wiedzieć na ten temat?
Surowce chemiczne – czym są i gdzie je spotkamy?
Pod tą nazwą znajdziemy surowce mineralne, które są poddawane specjalnej obróbce, by mogły być wykorzystane w przemyśle. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań możemy je spotkać praktycznie wszędzie. Istnieje także grupa surowców chemicznych, które dawniej występowały w naturze, a dziś są wytwarzane przez człowieka. Przy obróbce takich surowców powstają nowe związki. Znajdziemy je chociażby w w paliwach, nawozach sztucznych, gastronomii, czy środkach do czyszczenia. Zastosowanie surowców chemicznych zależy więc od ich właściwości oraz od pomysłu człowieka. Dlatego warto znać związki wykorzystywane przemyśle.
Surowce chemiczne – jakie rodzaje spotkamy najczęściej?
Często zdarza się tak, że o najbardziej oczywistych zastosowaniach nie zdajemy sobie sprawy. Tak samo jest w kwestii surowców chemicznych. Do tych związków zaliczamy przecież sól kamienną. Jest to zarówno świetna przyprawa, jak i konserwant. Każdy z nas stosuje ją przecież we własnej kuchni. Sól sprawdza się także w okresie zimowym do utrzymania dróg w stanie, który umożliwia płynną jazdę. Surowcem chemicznym jest także siarka, która służy przede wszystkim do produkcji kwasu siarkowego. Z niego natomiast powstają takie elementy jak proch, barwniki, czy nawozy sztuczne. Kwas siarkowy jest obecny również w branży wulkanizacyjnej czy farmaceutycznej. Innym równie ważnym surowcem jest ropa naftowa. To podstawowy składnik paliw, naft, smarów, czy asfaltów. Węgiel kamienny natomiast to surowiec niezbędny w procesach uwodorniania, zgazowania i wytlewania. W ten sposób otrzymuje się m.in. paliwo silnikowe, gaz opałowy, czy benzol. Z węgla kamiennego produkuje się również środki ochrony roślin, leki oraz kosmetyki. Zastosowanie jest więc naprawdę szerokie.
Surowce chemiczne – co jeszcze stosuje się w przemyśle?
Innym, może nieco mniej popularnym związkiem, które wykorzystuje przemysł, jest chociażby piasek szklarski. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przydatny podczas produkcji szkła. Baryt natomiast to składnik trutek przeciw gryzoniom oraz materiałów ognioodpornych. Wapienie i gips to kolejne surowce chemiczne, bez których nie poradziłby sobie przemysł budowlany. Gliny, iły oraz kaolin to elementy składowe ceramiki sanitarnej, elektrotechnicznej, fajansu i porcelitu. Surowce chemiczne tego typu oferują polscy dystrybutorzy. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Wpływ tych surowców na życie człowieka jest więc niezwykle istotny. Dlatego ważne, by oferowane produkty były wysokiej jakości. To gwarantują zaś europejskie certyfikaty. Zwróćmy na nie uwagę, gdy będziemy wybierać naszego dostawcę. Na szczęście możemy porównać oferty bez wychodzenia z domu. Wówczas z pewnością nie będziemy żałowali decyzji.