Często na pewno zastanawiamy się skąd wzięło się 12 potraw wigilijnych. Czemu, akurat to taka liczba a nie inna? Skąd taka tradycja?
Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/skad-sie-wziela-tradycja-12-potraw-wigilijnych/
Wigilia – dzień przed Bożym Narodzeniem
Pierwszy dzień Świąt, czyli Boże Narodzenie przypada 25 grudnia, ale to dzień wcześniej 24 grudnia w Wigilię spotykamy się z rodziną przy wigilijnym stole, aby uczcić tą uroczystość.
Kwestią szczególną w tym dniu jest kolacja wigilijna.To dzięki niej rodzina bez przeszkód może spotkać się razem przy wspólnym stole. Jest to piękna tradycja, wiąże się z wieloma obyczajami takimi jak: łamanie się opłatkiem, wręczanie sobie wzajemnie prezentów, czy także 12 wyjątkowych potraw, które 24 grudnia smakują magicznej niż kiedykolwiek w inny dzień w roku.
Dlaczego akurat 12 potraw?
W obecnych czasach, ciężko jest wyobrazić sobie tego, że Wigilia mogłaby odbyć się bez 12 potraw.Kiedyś natomiast, nie miało to takiego znaczenia jak dzisiaj. W dawnej Polsce potrawy musiały być wykonane z składników z pola, łąki i ogrodu. To czy było ich 12 czy nie nie miało większego sensu, liczba musiała być jednak parzysta.
Dzisiaj natomiast tradycją jest to, aby na wigilijnym stole było obecne 12 potraw. Według dawnych dziejów 12 potraw symbolizowało poszczególne miesiące w ciągu roku. Później natomiast przyjęło się, że 12 potraw na wigilijnym stole odpowiada liczbie 12 apostołów, którzy zasiedli z Jezusem podczas Ostatniej Wieczerzy. Przyjął się również zwyczaj, który mówi o tym żeby spróbować każdej z 12 potraw podczas tego wieczoru.
Najczęstsze potrawy na wigilijnym stole:
- Zupa grzybowa
- Kutia
- Sałatka jarzynowa
- Kompot z suszonych owoców
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem
- Śledź na różne sposoby
- Karp na różne sposoby
- Barszcz czerwony z uszkami
- Ryba po grecku
- Kapusta z grzybami
- Makowiec