Dieta ketogeniczna na odchudzanie:

Dieta ketogenna, inaczej zwana ketogeniczną to dieta wysoko tłuszczowa przy jednoczesnej eliminacji do absolutnego minimum udziału węglowodanów w naszym jadłospisie. Ten wyjątkowy model odżywiania ma na celu wytworzenie w naszym ciele pewnego stanu metabolicznego, czyli ketozy odżywczej. Główne założenia tej diety to ukierunkowanie naszego ciała, aby energię nie czerpał tak jak dotychczasowo ze spożywanej glukozy i innych cukrów prostych, aby ta energia była pozyskiwana z procesu utleniania kwasów tłuszczowych dostarczanych z pożywieniem lub w przyszłości również ze zgromadzonych pokładów w naszym ciele.

Dieta ketogenna- historia powstania

Co ciekawe dieta ketogeniczna na odchudzanie towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, pierwotnie była ona stosowana dość przypadkowo. Człowiek pierwotny, który nie miał dostępu do żywności w taki sposób jaki mamy my obecnie, okresy sytości przeplatał z okresami głodu, wtedy to organizm czerpie energię z ketozy, czyli utleniania kwasów tłuszczowych zgromadzonych w ciele.

Pierwsze próby opisania leczniczej działalności diety pojawiły się jeszcze w XiX. wieku kiedy produkty niskowęglowodanowe oraz wysokotłuszczowe były stosowane w terapii cukrzycy. Przełomem był dobroczynny wpływ diety na osoby chore na padaczkę lekoodporną. Oprócz wspomnianej poprawy zdrowia pacjenci zaczęli również chudnąć a ich samopoczucie zdecydowanie poprawiało się.

Zasady postępowania przy stosowaniu diety ketogenicznej

Dieta ta należy do rodziny diet niskowęglowodanowych, w których energię zastępujemy pokarmem wysokotłuszczowym. W najoptymalniejszej opcji proporcja wynosi 4 do 1 lub 3 do 1. Oznacza to, że na każdy gram węglowodanów przypadają 3 lub 4 gramy tłuszczu. W diecie szczególnie polecane są produkty zawierające tłuszcze zwierzęce czyli smalec i masło.

Dieta ketogenna jest niezwykle skuteczna, jednak w warunkach domowych może skończyć się źle, dlatego warto stosować ją pod czujnym okiem dietetyka. Ograniczamy węglowodany, przez co organizm w pierwszej fazie podatny jest na szok. Zamiast wcześniejszych proporcji w ilości nawet 50% węglowodanów, 35% tłuszczu, 15% produktów białkowych i 2 litrów wody dziennie tłuszcze odpowiadają za 75% naszego jedzenia, węglowodany ograniczone są do minimum.

Co i jak jeść na diecie ketogenicznej?

Jadłospis diety ketogenicznej wydaje się mało skomplikowany, ograniczamy cukry, nawet i te zdrowe które zawarte są w owocach oraz warzywach i przerzucamy się na produkty które w są bogate w tłuszcz. Pamiętajmy, żeby jadłospis diety ketogenicznej miał odzwierciedlanie w postaci odchudzania powinien zawierać produkty tylko i wyłącznie najwyższej jakości.

To jak szybko schudnąć możemy zależy od nas i od naszego indywidualnego tempa spalania tkanki tłuszczowej, tempo możemy przyśpieszyć ograniczając maksymalnie spożywanie węglowodanów, które w krótkiej perspektywie czasu dostarczają pokłady energii. Gdy w diecie brak węglowodanów, spada poziom insuliny, hormonu który wzmaga szybką przemianę prostych cukrów w energię kosztem odkładania jego nadmiaru w postaci tłuszczu.

Najczęściej popełniane błędy w czasie stosowania diety

Spokojnie, wyniki przyjdą z czasem

Słomiany zapał, tak można skwitować większość osób gdy zaczyna stosować dietę. Ograniczają węglowodany, unikają słodyczy, a po tygodniu czy dwóch nie widać zadowalających efektów i całe przygotowania, wyrzeczenia szlak trafia dieta ketogeniczna na odchudzanie ląduje w koszu. Wprowadzenie ciała w stan ketozy to powolny proces. Musimy poniekąd „nauczyć” nasz organizm, że energię należy czerpać z pokładów tłuszczu w pierwszej kolejności z tych z pokarmu a później przestawić się na energię z naszych zasobów- tłuszczyk, oponka itp

Brak kontroli ilości spożywanych węglowodanów

Pierwszym i najważniejszym warunkiem tej diety jest praktycznie wyeliminowanie węglowodanów z naszego jadłospisu. Podjadanie jest zmorą każdej diety, również dieta ketogenna wpływa, że mamy nieodpartą pokusę na „coś słodkiego”. Warto więc stosować się stricte do jadłospisu sporządzonego pod czujnym okiem dietetyka, gdyż źle dobrana może być szkodliwa dla naszego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here